Układanie kostki brukowej - poszczególne etapy prac

Prawidłowe utwardzenie powierzchni kostką brukową wymaga:

  • odpowiedniego przygotowania podłoża

  • wyboru grubości, rodzaju i koloru kostki

  • odpowiedniej techniki wykonania

Rodzaje kostki brukowej

Holland
PRZEMYSŁOWA np. JADAR Holland
Via tres
OZDOBNA GŁADKA np. DROGBRUK Via Tres
Akropol
OZDOBNA MELANŻ np. GALABETON AKROPOL
Pastella
SZLACHETNA PŁUKANA np. SEMMELROCK PASTELLA
Bellano_
typu BRUK np. SEMMELROCK Bellano Antico
listello
OZDOBNA CEGIEŁKA np. FORBET Listello

Wybór kostki brukowej

Kostki brukowa i płyty betonowe służą do utwardzania ścieżek, podjazdów, balkonów, miejsc parkingowych czy tarasów. Dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Umożliwiają sprawne odprowadzanie wody. Ich pielęgnacja i konserwacja nie sprawia problemów. Można je szybko naprawić lub zdemontować. Warto wybierać te, które gwarantują solidność wykonania, będą nam służyły przez wiele lat. Kostka betonowa jest mrozoodporna, wytrzymała i niskonasiąkliwa. Powstaje w procesie zagęszczania betonu przy jego jednoczesnym wibrowaniu i prasowaniu. Występuje w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można dopasować ją do wymogów technicznych projektu. Kostka brukowa lub płyty brukowe występują w formie prostokątów, kwadratów, rombów. W sprzedaży są dostępne nawet specjalnie profilowane elementy do układania efektownych kół. Kostki brukowe mogą mieć brzegi proste lub faliste. Różnorodność panuje również w kolorystyce – klasyczna kostka jest typowo szara, natomiast kostka ozdobna występuje w szerokiej gamie kolorystycznej poczynając od stonowanych melanży po bardziej intensywne barwy. Popularność zyskują także kostki brukowe postarzane, które wpisują się w aktualne trendy rustykalne i industrialne. Szeroki wybór różnych kolekcji kostek brukowych sprawia, że materiał ten daje ogromne możliwości aranżacyjne. Z kostki brukowej można tworzyć napisy, projekty graficzne a nawet poziome oznakowania informacyjne (jak wyznaczenie miejsc parkingowych). Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by sposób ułożenia czy kolorystykę kostki/płyt dopasować do ogólnej stylistyki domu i ogrodu, tak, by zachować spójność aranżacyjną. Sam wybór kostki to dopiero początek. Nawierzchnię warto wykonać fachowo i zgodnie z zaleceniami producenta oraz zasadami sztuki budowlanej. Nawet odpowiednio dopasowana kostka brukowa nie spełni swojej funkcji (zapadnie się lub popęka), gdy zostanie nieprawidłowo ułożona.

Wybór grubości kostki brukowej 4cm, 6cm czy 8cm?

Przy wyborze kostki należy zwrócić uwagę na jej grubość. Odpowiada ona za trwałość ułożonej powierzchni i warunkuje dopuszczalny ruch. Do wyłożenia chodników czy podjazdów przydomowych wystarczy kostka o grubości 6 cm, natomiast na  powierzchniach, na których będzie poruszać się ponad 3,5 tony rekomendujemy kostkę o grubości 8 cm. Z kolei na tarasie wystarczy betonowa płyta 4cm.

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową

Układanie kostki brukowej wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. W pierwszej kolejności konieczne jest korytowanie terenu oraz właściwe ukształtowanie spadków.

Układanie kostki brukowej ze spadkiem

Spadki: poprzeczny i podłużny standardowo wynoszą od 0,5 do 3%. Wartość nachylenia powierzchni jest uwarunkowana rodzajem
zaprojektowanego odwodnienia.

Kształtowanie nachylenia polega na wysypaniu pospółki lub grubego piasku (do 10 cm) i ubijaniu zagęszczarką lub walcem dna wykopu.

Do właściwego wykonania prac na małych powierzchniach wystarczy łata i poziomica, roboty na dużą skalę wymagają niwelatora oraz odpowiednich maszyn drogowych.

Czy do kostki brukowej potrzebuję obrzeży?

Nawierzchnie z płyt i kostek betonowych wymagają stabilnego, dostosowanego do przeznaczenia umocnienia krawędzi. Prawidłowo wykonana podbudowa musi zawierać odpowiednie obramowanie podłoża. Nawierzchnie z płyt i kostek betonowych wymagają stabilnego, dostosowanego do przeznaczenia umocnienia krawędzi. Do tego celu przeznaczone są elementy uzupełniające: palisady, obrzeża, krawężniki.

Odpowiednio wykonane umocnienie krawędzi wzmacnia całą nawierzchnię i chroni przed przesuwaniem się elementów na obrzeżach. Obramowanie można wytyczyć, układając pojedyncze rzędy kostek wzdłuż planowanego obszaru nawierzchni.

Zasada mieszania trzech palet kostki brukowej i płyt

Bardzo ważna jest kwestia mieszania elementów kostki brukowej z minimum trzech różnych palet. Dzięki temu uzyskujemy optymalny efekt na dużej powierzchni. Przestrzeganie zasad sztuki oraz zastosowanie wysokogatunkowych wyrobów brukarskich, jakie oferujemy jest gwarancją dobrego efektu.

Impregnacja kostki

Impregnację stosuje się w celu zachowania jak najlepszej estetyki kostki brukowej przez długi okres czasu lub w celu odświeżenia nawierzchni starej kostki brukowej. Wówczas najpierw polecamy jej dokładne wyczyszczenie i pokrycie impregnatem – zachowującym kolor oryginalny lub tzw. impregnatem „mokra kostka”, która trwale pozostawia efekt kostki brukowej po deszczu. Impregnacja ułatwia późniejsze utrzymanie kostki w dobrym stanie i podnosi jej estetykę.

Shopping Cart